Choď na obsah Choď na menu
 


Pre české rádio

Príspevky

Možno príde aj maďarský premiér

8. 4. 2010

Slovenským aj maďarským nacionalistom sa podarilo to, čomu neverili mnohí - preniesli slovensko-maďarské napätie z vysokej politiky a teoretickej roviny do praktického života. Dlhodobo podnecované spory politikov a extrémistov na oboch stranách v posledných týždňoch gradujú -pretože nenachádzajú efektívny odpor v radoch kompetentných činiteľov - pretože kompetentní súčasne neznamená, že sú aj zodpovední. 

 

90 rokov od vzniku Česko-Slovenska

8. 4. 2010

Oslavy vzniku Česko-slovenskej republiky pred 90 rokmi nadobudli v dvoch susedných krajinách zásadne odlišný charakter - kým v Českej republike ide o štátny sviatok, na Slovensku iba o pamätný deň. Napriek tomu sa nedá povedať, žeby sa 28.október 1918 obišiel na Slovensku nevšímavo - kľúčový podiel na tom, že ani na Slovensku tento deň neupadá do zabudnutia, však majú médiá, ktoré tomuto aktu venovali značný priestor, samostatné prílohy nevynímajúc.

 

Slovensko-maďarské spory se znovu vyhrocují

8. 4. 2010

Prirovnanie predkov Maďarov k zbojníkom a vrahom, ktorého sa dopustil predseda Slovenskej národnej strany Ján Slota pri odhaľovaní dvojkríža v Pavlovciach na východnom Slovensku, označili politici zo Strany maďarskej koalície a občianskej konzervatívnej strany za hanobenie národa a podali trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Na tom istom slávnostnom akte Ján Slota, podľa vlastných slov pod vplyvom domáceho ríbezľového vína, prirovnal maďarskú ministerku zahraničných vecí Kingu Gönczovú k Hitlerovi, čím zrejme dosiahli verbálne úroky popredného koaličného politika morálne dno. 

 

160 rokov Slovenskej národnej rady a Veľké Maďarsko

8. 4. 2010

Slovenská politická elita a odborná verejnosť si dnes pripomína 160. výročie vzniku prvej slovenskej národnej rady, prvého formálneho politického orgánu slovenského národa. Niektorí analytici a informovaná verejnosť si pri tejto príležitosti zasa uvedomujú, že súčasné politické napätie na Slovensku napovedá, akoby tých 160 rokov ani neubehlo - natoľko je slovensko-maďarský spor podobný tomu z 19. storočia. 

 

Slovensko a rusko-gruzínský konflikt

8. 4. 2010

Prvé informácie zo Slovenska po vypuknutí konfliktu medzi Gruzínskom a Ruskom signalizovali, že podobne ako už viackrát, napríklad ak išlo o rakety a radar v susedných krajinách, má Slovensko niekoľko zahraničných politík. Jednu reprezentuje predseda vlády Robert Fico - občas podporovaný politikmi Slovenskej národnej strany, druhú opozičné strany a tretiu prezident Ivan Gašparovič väčšinou s ministrom zahraničných vecí Jánom Kubišom. 

 

Bratské návštevy po 40 rokoch

8. 4. 2010

Český prezident Václav Klaus v Bratislavě a slovenský premiér Robert Fico v Praze se svými partnery 21. srpna 2008. Toto je velmi slušná a pozitivní informace, jak se dají na mezinárodní úrovni uskutečňovat státnické akty. Navíc v exkluzivním česko-slovenském a slovensko-českém rozhovoru můžeme přesněji vidět, co máme ještě stále společné a čím se odlišujeme. 

 

Žltá karta ministrovi financií Jánovi Počiatkovi

8. 4. 2010

 

Globálna zmena na Slovensku má dva roky

8. 4. 2010

Parlamentné voľby pred dvoma rokmi znamenali na Slovensku zmenu zmeny - pretože predvolebné vystúpenia Roberta Fica avizovali výrazne pozmenenie reformného smerovania predchádzajúcich dvoch vlád Mikuláša Dzurindu. Hneď v úvode však treba povedať, že drvivá väčšina analytikov a komentátorovi očakávala zmenu oveľa väčšiu, aká napokon nastala.

 

Na prvý pohľad trápna vec

8. 4. 2010

Na prvý pohľad to vyzerá ako smiešny problém - ako keď rodičia nachytajú pri vianočnom stromčeku svoje deti, ako sa napchávajú salónkami a s plnými ústami čokolády zapierajú to, čo je viditeľné na prvý pohľad. Predsedu poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany Rafaela Rafaja pristihli novinári denníka SME, ako podľa všetkých indícií podpisuje svojho predsedu Jána Slotu do prezenčnej listiny napriek jeho neprítomnosti.

 

Spor o slovenský Ústav pamäti národa

8. 4. 2010

"Dal si mi pásť ovce, tak ich pasiem" - znie umelecká fikcia odporu canterburského arcibiskupa Tomáša Becketa voči anglickému kráľovi Henrichovi II., keď si chcel panovník v druhej polovici 12. storočia podrobiť anglickú cirkev, ale jeho dávny priateľ sa mu vzoprel. Becket, ktorý bol verným spoločníkom na kráľovských zábavách, sa po vymenovaní stotožnil so svojou funkciou a konal tak, ako mu jeho rola prikazovala.