Choď na obsah Choď na menu
 


Na prvý pohľad trápna vec

8. 4. 2010

 

Robert Kotian  24.05.2008

 

Na prvý pohľad to vyzerá ako smiešny problém - ako keď rodičia nachytajú pri vianočnom stromčeku svoje deti, ako sa napchávajú salónkami a s plnými ústami čokolády zapierajú to, čo je viditeľné na prvý pohľad. Predsedu poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany Rafaela Rafaja pristihli novinári denníka SME, ako podľa všetkých indícií podpisuje svojho predsedu Jána Slotu do prezenčnej listiny napriek jeho neprítomnosti. 

Pri dvoch neospravedlnených absenciách by mal poslanec NR SR prísť o polovicu platu, čo v prípade Jána Slotu činí vyše 50-tisíc korún. Rafael Rafaj tak podľa zistení denníka Sme urobil dva dni po sebe. Odvtedy sa udiali veci zaujímavé - a v konečnom dôsledku trápne pre takmer všetkých zainteresovaných. Lebo nejde len o niekoľko tisíc korún, ale aj o krytie podvodu na najvyššej politickej úrovni. Polohu mŕtveho chrobáka postupne zaujala aj slovenská polícia - ktorá po analýze medializovaných informácií nevidela dôvod na ďalšie konanie, a po nej aj špeciálny prokurátor a generálny prokurátor: "Prokuratúra sa nebude vecou zaoberať, nevyplýva jej to zo žiadneho zákona".

Predseda NR SR Pavol Paška si predvolal oboch poslancov NR SR a o po stretnutí s nimi jeho hovorca vyhlásil: "Pán Slota potvrdil, že ten podpis, ktorý je na prezenčnej listine, je jeho. Rovnako aj pán Rafaj potvrdil, že on nepodpisoval pána Slotu. Pán predseda preto v súlade s rokovacím poriadkom nemôže pristúpiť k sankciám". O niekoľko hodín sa podobným slovníkom strápnil aj samotný predseda NR SR.

Situácia je nadštandardne trápna a vyvoláva množstvo pochybností na oveľa výraznejšom leveli, ako je jedna prezenčná listina. O tom, že predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany Rafael Rafaj podpisoval na prezenčnej listine svojho predsedu Jána Slotu, sa pochybovať zrejme nedá. Všetci naokolo sú presvedčení, že Rafael Rafaj falšoval listinu Národnej rady Slovenskej republiky, ale keďže obaja poslanci to popreli, budú sa všetky orgány aj tie nečinné v trestnom konaní tváriť, že sa s tým nedá nič robiť. Predseda NR SR to navyše vygradoval na rokovaní NR SR otázkou, či má dať preverovať aj iné prezenčné listiny, na ktorých sú podpisy opozičných poslancov Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša, hoci v ten deň parlamente nehlasovali. Insitný pozorovateľ by povedal, že o nič iné ani nejde - padni komu padni.

Ide však len o prezenčnú listinu, ktorá hovorí, či má poslanec nárok na svoj plat alebo nie? Podľa rokovacieho poriadku je účasť poslanca na schôdzach NR SR povinná, zisťuje sa povinným zapísaním na prezenčnej listine a v prípade neospravedlnenej neúčasti je predseda NR SR povinný toto oznámiť kancelárii NR SR, ktorá "zabezpečí vykonanie straty nárokov alebo úpravu niektorých nárokov poslanca". Čiže rozhodne, či poslanec dostane plný plat alebo nie. V prípade, že predseda NR SR uverí, že podpis Jána Slotu je pravý, získa poslanec neoprávnene poslanecký plat v plnej výške a obohatí sa na úkor štátneho majetku. Toto je teda právna stránka veci, na ktorú rezignovali všetky orgány činné v trestnom konaní. Predstava, že by tak ako vedenie zákonodarného zboru reagoval akýkoľvek manažér akéhokoľvek súkromného podniku, je bizarná.

Politická stránka celého príbehu je ešte trápnejšia: hovorí však o princípe zle zapnutého gombíka. Ak sa pred dvoma rokmi rozhodol predseda Smeru Robert Fico, že vytvorí vládu s Vladimírom Mečiarom a Jánom Slotom, musel si byť vedomý, s kým takýto trojspolok vytvára. A čo takéto spoluvládnutie bude prinášať. Čo takéto spoluvládnutie bude prinášať nielen spravovaniu krajiny, ale aj jemu samotnému. Za dva posledné týždne sa predseda vlády Robert Fico iba mlčky prizerá, ako jeho koaličný partner uráža susednú krajinu označením Sv. Štefana za šaša na koni kdesi v Budapešti a ako obťahuje štátnu pokladnicu tým, že klame o pravosti svojho podpisu. Robert Fico sa tak stáva spoluvinníkom za ten trápny obraz Slovenska, ktorý sa začína čoraz viac podobať tomu obrazu z polovice 90. rokov, keď bol pri moci jeho predchodca Vladimír Mečiar. A za to, čo ignorovanie zákonov predstaviteľmi vlády a parlamentu urobí s právnym prostredím celej spoločnosti.