Choď na obsah Choď na menu
 


Možno príde aj maďarský premiér

8. 4. 2010

 

Robert Kotian  11.11.2008

 

Slovenským aj maďarským nacionalistom sa podarilo to, čomu neverili mnohí - preniesli slovensko-maďarské napätie z vysokej politiky a teoretickej roviny do praktického života. Dlhodobo podnecované spory politikov a extrémistov na oboch stranách v posledných týždňoch gradujú -pretože nenachádzajú efektívny odpor v radoch kompetentných činiteľov - pretože kompetentní súčasne neznamená, že sú aj zodpovední. 

Čo sa vlastne stalo - až donedávna sa darilo extrémizmu tam, kde bol ukotvený -slovenskému vo vrcholovej politike, maďarskému navyše aj v uliciach. Verbálny súboj Jána Slotu, predsedu Slovenskej národnej strany, a Pála Csákyho, predsedu Strany maďarskej koalície, dlhodobo vykazoval znaky zákopovej vojny, kde sa používali silné slová na adresu protivníka ako akýsi štandard slovenského politického divadla. Do tohto statusu quo však na futbalovom zápase v Dunajskej Strede zasiahli hlupáci z futbalových táborov fanúšikov Slovana Bratislava a Ferencvárosu Budapešť a arbitrom sa chcela stať slovenská polícia - dodnes však dostatočne nepreukázala, že jej tvrdý zásah proti maďarským fanúšikom bol opodstatnený. Čo je pozoruhodné, lebo tvrdé jadro budapeštianskych Fradi je neslávne známe v celej futbalovej Európe a je viac ako jasné, že na zápas do Dunajskej Stredy prišli motivovaní viac politicky ako športovo. A keďže slovenská polícia dobre načúva signálom z vrcholovej politiky, veľmi rada proti náznakom či provokáciám maďarských fanúšikov zasiahla - čím sa naplnil očakávaný scenár. Ak na futbalovom štadióne na južnom Slovensku necháte v tesnej blízkosti nadkritické množstvo slovenských a maďarských hlupákov, bez ohľadu na dres či uniformu, výsledok je jediný možný. A dôsledok tiež - zvýšenie voličských preferencií strán a politikov, ktorých ústredným bodom programu je nacionalizmus a upevňovanie strachu vo vlastných radoch. Pokračovanie bolo potom logické - opakované demonštrácie pred slovenskou ambasádou v Budapešti a pochod niekoľkých desiatok maďarských extrémistov v Kráľovskom Chlmci v uniformách pripomínajúcich uniformy maďarských fašistov z čias druhej svetovej vojny. Ak si navyše išli uctiť pamiatku viedenskej arbitráže, ktorou v roku 1938 ako následok mníchovskej dohody prišlo Československo o približne štvrtinu územia Slovenska, bola to provokácia, pred ktorou varoval a ktorú neskôr odsúdil aj maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. Je to niečo podobné, ako keby do Českého Krumlova prišli stúpenci sudetonemeckých združení a chceli si v henleinovských uniformách pripomenúť výročie mníchovskej dohody. Zásah slovenskej polície, ktorá zadržala 28 uniformovaných príslušníkov Maďarskej národnej stráže a obvinila z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd, akceptovali aj maďarský generálny konzul a vrcholoví maďarskí politici.

Jedným z problémov slovensko-maďarských vzťahov je skutočnosť, že ani jedna strana rázne nepotiera svojich extrémistov, hoci vyjadrenia predsedu SNS Jána Slotu hraničia s hanobením národa a prejavy a skutky prívržencov viacerých maďarských zoskupení možno pokojne označiť na fašistické. Prečo tak nerobia, je jednoduché - obaja premiéri majú zviazané ruky - jeden tým, že bez SNS by prišiel o väčšinu v parlamente, druhý zasa ekonomickou a politickou situáciou v krajine, kedy sú jeho dni pri moci fakticky zrátané. Zdá sa však, že udalosti posledných dní - ktoré momentálne vyústili do viac-menej platonickej a zatiaľ viac-menej iba znechucujúcej čiastočnej blokády hraničných priechodov na slovensko-maďarských hraniciach - nútia slovenských a maďarských vrcholových politikov ku triezvejším krokom a upokojujúcim vyhláseniam. Čoraz viac obyvateľov Slovenska aj Maďarska začína byť súčasnou situáciou vo vzťahoch medzi oboma národmi znepokojená a svoje obavy už vyjadrila aj Európska komisia. Ministri zahraničných vecí už komunikujú takmer denne, v stredu sa v maďarskom Komárome stretnú zahraničné výbory oboch parlamentov. Či príde na Slovensko aj vyše roka pozývaný maďarský premiér, je otázne. Spoločné vyhlásenie oboch premiérov - postavené na príbuznom videní slovenského a maďarského extrémizmu - sa už žiada ako soľ.