Choď na obsah Choď na menu
 


Žltá karta ministrovi financií Jánovi Počiatkovi

8. 4. 2010

 

Robert Kotian  20.06.2008

 

Začnime citátom: "Ak som povedal, že mám rád finančné skupiny ako koza nôž, tak som povedal, že máme vážne problémy s pôsobením finančných skupín na Slovensku a na trhu. Tomu musí zodpovedať aj politika tejto vlády," povedal slovenský premiér Robert Fico a vytiahol slovenskému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi žltú kartu. 

O deň neskôr slovenský premiér ešte pritvrdil: "Ak minister ešte raz zlyhá, bude mať smolu a už mu nič nepomôže. Zlomím mu väzy. Nerozumiem, ako taký inteligentný človek môže spraviť takú sprostosť."

Tvrdé slová od premiéra na adresu človeka, s ktorým bol doteraz navýsosť spokojný a voči ktorému nemali zásadné výhrady ani najväčší kritici Ficovej vlády. Napokon, slovenská ekonomika funguje, premiér má dosť financií na sociálne projekty pre svojich priaznivcov, Slovensko stojí na prahu prijatia eura vo veľmi slušnom kurze slovenskej koruny a žiadne daňové excesy nenastali - na čom má podľa všeobecného konsenzu leví diel hlavne minister Počiatek a guvernér Národnej banky Ivan Šramko. Čo teda vyviedol Ján Počiatek, že tak naštval svojho premiéra?

Nič viac a nič menej, ako že sa počas formuly 1 v Monaku stretol na luxusnej jachte jedného z majiteľov finančnej skupiny J&T Ivanom Jakabovičom. Nič viac a nič menej sa zatiaľ ani nedá dokázať. Čo bolo od ministra možno neprezieravé, najmä vzhľadom na to, o aký sociálny imidž sa Ficova vláda usiluje aj deklarovaním postoja k finančným skupinám, ale ešte stále to nie je faul na žltú kartu. Ján Počiatek sa však stretol s Jakabovičom v Monaku tri dni pred tým, ako európski ministri financií a guvernéri národných bánk určili nový paritný kurz slovenskej koruny. Závažnosť tohto stretnutia zvyšuje fakt, že v ten istý deň, keď večer na telekonferencii spomínaní ministri a guvernéri prijali nový paritný kurz slovenskej koruny, sa veľmi čulo obchodovalo so slovenskou korunou a na týchto obchodoch bola mimoriadne úspešná aj finančná skupina J&T. Podozrenie, že niektorí obchodníci dostali informáciu o spomínanom rozhodnutí, bolo veľmi intenzívne, lebo obchody v ten deň rádovo prevyšovali priemerné denné obchody so slovenskou korunou. A je jasné, že v ten deň, keď bol určený nový paritný kurz, ktorý bude zrejme veľmi podobný výmennému kurzu slovenskej koruny od 1. januára 2009, bol fakticky posledným dňom, kedy bolo ešte možné robiť takéto výhodné obchody.

Touto citlivou informáciou 28. mája popoludní disponovalo iba niekoľko ľudí - predseda vlády a najužšie vedenia ministerstva financií a Národnej banky Slovenska, kam aj mieria vyjadrenia bývalého slovenského ministra financií Ivana Mikloša, ktorý sa netají podozrením, že únik prísne strážených informácií zneužili niektoré finančné skupiny na vlastné zisky pri devízových operáciách. Situáciou sa už zaoberal aj výbor NR SR a slovenský parlament prijal uznesenie, ktorým požiadal Národnú banku Slovenska, aby prešetrila okolnosti obchodovania so slovenskou korunou v ten deň a aby výsledky vyšetrovania predniesol guvernér na septembrovej schôdzi Národnej rady SR. Sám guvernér povedal, že ak by zistil podozrenie z trestného činu, svoje zistenia odovzdá finančnej polícii. Dôsledky takéhoto vyšetrovania by boli pre imidž Slovenska mimoriadne negatívne, hoci by zrejme neohrozili samotné prijatie eura.

Paradoxom celej kauzy však je, že pochybnosti o čistote obchodov 28. mája sa v médiách objavili skôr, ale až správy o stretnutí ministra a finančného žraloka na luxusnej jachte v Monaku rozkývali predsedu vlády, aby konal ako konal. Teda ako človek, ktorému na imidži sociálne cítiaceho premiéra záleží viac ako na čomkoľvek inom. A tým, že riaditeľovi bratislavského letiska, ktorý bol na tom istom stretnutí ako minister Počiatek, udelil kartu červenú, ukázal, do akej úrovne siahajú kompetencie predsedu vlády. Až tam, kde končí premiér, sa začínajú kompetencie a pozície finančných žralokov.