Choď na obsah Choď na menu
 


Kafkov Zámok podľa Weissa alebo Okom futbalového laika IV.

26. 6. 2010

Ukázalo sa, že keď ideme na doraz, tak majú problémy aj majstri sveta - skvele ušitá taktika, Mucha iba chytal, konečne aj medzihra v strede poľa, pohyb na ihrisku až do kŕčov, Štrba dohral so zašitou ranou na kolene, Kucka sa nielen dôrazom vyrovnal Gattusovi a to sa podarí málokomu, stopéri temer bez chýb atď. atď. Nikto neberie našim ich vnútorný pocit, že tak vraj hrali aj uplynulé zápasy, ťažko mu však uveriť. V pondelok proti Holandsku (strašný zoznam - Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, van Bronckhorst, van Bommel, de Jong, Kuyt, Sneijder, van der Vaart, Robben, van Persie, Huntelaar) nemusia vyhrať - ale ak takto opäť zahrajú, pre mnohých doma budú majstrami sveta

Slovenskí futbalisti prešli po zápase s Talianskom okolo novinárov mlčky, lebo považovali ich kritiku za neúnosnú. Iste, športový publicista typu jednanuladvanula nie je vždy dôvodom na úžas, ale nebyť tej akoženeúnosnej kritiky (minule som písal o inakších francúzskych médiách), možno by regenerovali aj v poslednom zápase a nevyvolali by také nadšenie, aké sa im doma podarilo vyvolať (zrejme sa museli konečne zdravo naštvať, aby odpálili talianske hviezdy). A nechcem byť kverulant, ale ak už detinsky nevyužili jedinečnú šancu podeliť sa o oprávnenú radosť, kde je záruka, že proti Robbenovi a kol. podajú rovnaký a rovnako úspešný výkon a budú sa môcť tak tešiť ako vo štvrtok?  V Kafkovom Zámku je situácia, kedy K. má ojedinelú možnosť do zámku vstúpiť, keby v ten pravý čas požiadal dverníka o vstup - lenže si ju nevšimol. Prúser. A oranjes je iná káva - oveľa dynamickejší tím, než proti akému kedy títo futbalisti hrali.

V skupinovej fáze skončili mnohí - obaja poslední finalisti MS Taliani aj Francúzi, obe postjuhoslovanské mužstvá, Dáni, Gréci - ďalej však ide Anglicko, Argentína, Brazília, Nemecko, Holandsko, Španielsko, Portugalsko... Úžasná spoločnosť. Ako povedal v zápase s Talianskom ktorýsi český televízny komentátor, predchádzajúce výkony neboli v tom, že by naši nevedeli, ale bola to mentálna záležitosť, otázka sebavedomia.

Taliansky minister pre reformy Umberto Bossi pred rozhodujúcim štvrtkovým zápasom so Slovenskom na futbalových MS zaťal pekne hlboko: "Som presvedčený, že zápas proti Slovensku kúpia. Na budúci rok bude hrať v našich kluboch niekoľko Slovákov." Neskôr povedal, že len žartoval (korupcia je zrejme skvelý materiál na žartovanie, ako toť ukázal čerstvý poslanec, obyčajný Ľudko). To však nevylučuje, že v Taliansku nemôže hrať viac slovenských hráčov - v priamej konfrontácii bolo vidieť, že si jesto z čoho vyberať.

A teraz už len nezopakovať príklad hokejistov, kde sme po titule majstrov mali takisto veľké oči - a jediný, kto tento úspech dokázal skapitalizovať, bol prezident hokejového zväzu a jeho stavebná firma.