Choď na obsah Choď na menu
 


Ani Spišiaka si nedajú Kaliňákovi policajti?, spýtal sa Bagír

24. 7. 2010

Vyhrali sme v Lote? spozornel Bagír a ihneď sa mu pred vnútorným zrakom objavilo množstvo potešení, aké bolo možné očakávať od tejto alternatívy.
Až taká dobrá zasa nie, povedal som, ale Spišiak sa stal policajným prezidentom.
Hmm, to znie dobre. A vráti sa aj Šátek? Zaťal Bagír do živého.
To neviem, skôr nie. Veď si čítal jeho blogy a ich vzťah so Spišiakom bol komplikovaný.
To si povedal diplomaticky, poznamenal Bagír, škoda, že títo dvaja nedokážu spolupracovať. Aj mafia by brala vážnejšie Spišiakov návrat. Takto je to zatiaľ najmä o veľkých predsavzatiach, prejavil sa Bagírov skeptický rozmer.
Asi áno, súhlasil som. Všimol si si Pod lampou niečo zaujímavé?
Dve veci, pristal Bagír na test. Jedna bola o tajnej službe, druhá o tých v pozadí.
Bystrý chlapec, povedal som a hodil som Bagírovi piškótku.
Hádžeš mi to ako psovi, povedal Bagír, ale zareagoval, ako som očakával. Možnosť predviesť svoju mrštnosť aj pred argentínskou dogou Lilou Bagír nikdy nepremeškal. Slovenské médiá sa síce sústredili hlavne na slová, že v najbližšom období sa podsvetie môže dostať pod tlak a môže dôjsť aj k mafiánskym vraždám a bude ich zrejme viac, ale veď poznáš novinárov, skúmavo sa zahľadel Bagír nahor.
Začínaš dobre, povedal som. A ďalej?
Ak na poznámku Pištu Hríba, že tajná služba bola vždy politicky zneužívaná, povie, že tajná služba bola vždy taká, nikdy sa na ňu nemohli spoľahnúť, čiže s jej pomocou nejak extra ani neráta a že stačí, keď nebude robiť proti nim a potom nech si robí, čo chce, je to jedno z najbrutálnejších obvinení tajnej služby po novembri, aké tu zaznelo. Snáď s výnimkou Mitrovej správy, ale to bolo už dávno, konštatoval Bagír. (Pre mladšie ročníky blogerov pripomínam, že si ju môžu prečítať tutu.)
Podľa niektorých kuloárnych vyjadrení vraj k vraždeniu v podsvetí dochádza, keď sa mení vedenie SIS, povedal som, ale radšej som ten vzťah mafie a tajnej služby nevysvetľoval. A to druhé?

Iste si si všimol, povedal Bagír, ako sa Spišiak posunul. Kým v minulosti šokoval vyhlásením, že chápadlá mafie siahajú do Národnej rady, u Hríba zašiel ešte ďalej, čo asi zaregistrovali len tí najpozornejší - skutočne veľké ryby zločinu už netreba hľadať vo vrcholových štátnych orgánoch. Najvyššia úroveň zločinu už nie je vo vrcholových štátnych orgánoch, tie sú podľa Spišiaka dokonca len prostriedkom na to, aby veľké ryby získali to, čo potrebujú - a preto sa snažia zabezpečiť, aby v týchto zložkách boli ľudia, ktorí budú konať tak, aby ani profitovali. To ma zaskočilo, povedal Bagír.

Aj sa som sa vtedy úplne prebral, priznal som, lebo Hríbove rozhovory nie sú práve akčnou publicistikou. Nové však možno bolo len to, že to takto otvorene povedal. Hoci, ak by si čítal Šátekov blog v súvislosti s návrhom zákona o preukazovaní pôvodu majetku, pokračoval som v školení poslucháča, kde o. i. napísal,  že „na Slovensku sa po zmene politického systému v novembri 1989 udomácnila beztrestnosť pre zločincov z oblasti (veľko)podnikania, financií i politiky", muselo ti byť jasné, kto v tejto spoločnosti rozhoduje o všetkom.
Akú mu teda dávaš šancu?, spýtal sa Bagír.
Myslíš s tými policajtmi, ktorí ešte nedávno tak masovo demonštrovali za Kaliňáka?
Chápem, povedal Bagír a začal sa tváriť ako Obyčajný pes.Čítajte viac: http://robertkotian.blog.sme.sk/c/236030/Ani-Spisiaka-si-nedaju-Kalinakovi-policajti-spytal-sa-Bagir.html#ixzz14Q5SQucd