Choď na obsah Choď na menu
 


Ak ho chcú, prečo nejdú? spýtal sa Bagír

15. 9. 2010
Hlasovať pôjdeme až popoludní, upokojil som roztúženého psa, ktorému to prebehnutie s Nikolkou jednoznačne prospelo.
A treba, aby si vôbec išiel? spýtal sa Bagír, veď podľa Focusu vás aj tak nebude viac ako desať percent. A to, ako vieš, na platnosť referenda nestačí, mudroval kríženec nemeckého vlčiaka, juhoafrického ridgebacka a maďarskej vyžle.
Vieš, že chodím voliť, lebo si pamätám, keď som chodiť musel, zopakoval som Bagírovi klasický postreh človeka, ktorý zažil volebnú povinnosť (minule sme sa chechtali s Marošom Leškom a Ivanom Štulajterom, ako odlišne sme volili kandidátku Národného frontu v roku 1981 - Maroša k volebnej povinnosti vyvolal až dedinský rozhlas, lebo si myslel, že voliť v škole v Prešove stačí, Ivan išiel voliť za plentu a jeho mama z toho skoro chytila zrádnika, a ja som volil v Prešove, kde som chodil do školy, Poprade, kam som sa presťahoval, aj Liptovskom Mikuláši, kde ma ešte mali evidovaného vo voličských zoznamoch). (Teraz si to čítal Ivan a poznamenal, že " len jeden dovetok: ja som za plenou nevolil, ale skrtal. A vsetkych. To uz bola mama uplne v koncoch, ked som jej priznal, co som tam stvaral" - dodatok 20.9. o 16.01).
Naposledy si nebol, mudroval Bagír.
Lebo som nemal platný občiansky, ukončil som diskusiu na túto tému, lebo vnútri duše som si občas vychutnával pocit človeka, ktorý pre vyššiu moc nemohol voliť a teraz ho to nemrzelo, lebo ani títo neboli neraz žiadny zázrak. Pocit, že som nič neurobil pre to, aby tam boli títo, je fakt občas príjemný. Skoro ako ten, že tam nezostali tamtí.
Ako si vysvetľuješ, že otázky do referenda sa ľuďom - aspoň podľa Focusu - páčia a hlasovali by za ne, ale referenda sa chce zúčastniť asi iba desatina z nich?
Na niektoré tvoje otázky som krátky, priznal som.
Veď ak 86 percent opýtaných schvaľuje zníženie počtu poslancov zo 150 na 100 a 83 percent obmedzenie poslaneckej imunity, je dosť nelogické, že nič pre to neurobia. My psi by sme išli voliť všetci, keby sme mohli rozhodovať o dĺžke vodítok a voľnom výbehu, mudroval Bagír.
To ste vy. My s Jurom Hrabkom pôjdeme už len preto, lebo by sme sa chceli dozvedieť, čo sa bude diať, ak bude referendum úspešné, lebo ústava a ústavní právnici v tom majú bordel.
A prečo si aspoň neznížite alebo rovno nezrušíte kvórum na platnosť referenda?
Asi preto, lebo by potom mohlo byť referendum úspešné aj o otázkach, aké sa politikom nepáčia, zjavne som bol v defenzíve.
A nemáte v ústave hneď v 2. článku, že "štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo"?
To máš odkiaľ, spýtal som sa.
Ernest Valko to minule hovoril, keď na základe rovnosti oboch spôsobov vykonávania štátnej moci vyvracal všetky kecy o tom, že výsledky referenda nie sú záväzné, parafrázoval Bagír jednu rozhlasovú reláciu.
To je len jeden názor, bránil som ostatných právnikov pred špekulujúcim psom.
Ale keby sa ľudia rozhodli, že poslancov má byť len 100 a imunita poslancov musí byť obmedzená, asi by sa tomu poslanci museli podriadiť, prikladal pes veľkú váhu rozhodnutiu radových občanov a zneniu ústavy.
Teoreticky áno, priznal som. Ale vieš, že my ľudia sme komplikovanejší.
Aj tak sa to dá povedať, pozrel sa na mňa pes, ale radšej nepokračoval.
Reálny záujem o piškótky v ňom prevážil nad planým teoretizovaním. Na rozdiel...?

Čítajte viac: http://robertkotian.blog.sme.sk/c/241408/Ak-ho-chcu-preco-nejdu-spytal-sa-Bagir.html#ixzz14Q7FItD8