Choď na obsah Choď na menu
 


O živote, tráve, dotáciách a tak...

19. 4. 2010


Tak som sa teda bol pozrieť  na Richarda Sulíka u Ivana Štulajtera na pôde Bratislavskej vysokej školy práva – iste, sčasti aj preto, lebo potom sme išli s Ivanom na pivo, ale tiež som bol zvedavý, ako tú reláciu zvládnu obaja. 
Napriek „mediálnemu šialenstvu“, aké vzniklo okolo Sulíkovej zmienky, že aj on si už šľahol trávu, nebola tá diskusia iba o dekriminalizácii marihuany – aj keď publikum táto téma mimoriadne zaujímala, čo bolo pri vekovom priemere účastníkov logické. Napokon, aj viaceré decká v Petržalke už dnes vedia, koho pôjdu voliť, ak nebudú práve v tú sobotu zhulené, ako som sa nedávno dozvedel z prvej ruky (v kútiku duše som však rád, že s touto ponukou pre prvovoličov napríklad nevyšiel Slota alebo Mečiar). 
Inak to bola príjemná debata, s viacerými istotami (odvodový bonus je – okrem percent, samozrejme - alfou a omegou Sulíkovho vstupu do vlády) aj fórikmi, dokonca aj nechcenými, lebo ak prečítate v Sulíkovom programe namiesto „každý štvrťrok“ formuláciu „každý štvrtok“, vyjde vám pre zverejnenie financovania samosprávneho kraja alternatíva priam desivá.

To najlepšie zaznelo úplne na koniec, keď Sulík konštatoval, že každý by sa mal venovať tomu, čo vie najlepšie – Fico by teda mal byť  v opozícii a vládnuť by mala pravica. Čo je podľa mňa geniálne vystihnutá podstata ponovembrovej slovenskej spoločnosti, aj napriek všetkým škandálom, aké poznačili obe Dzurindovu vlády. Snáď si to všimli aj prítomní pohlavári SaS.

Na jednom mieste si však Sulíkove slová vyslovene žiadali reakciu priamo na solar – pri diskusii o poľnohospodárskych dotáciách. Ak samotný Sulík hovorí o pravicovej politike a o kľúčovom princípe „menej štátu“ a chce ho dokázať na poľnohospodárskych dotáciách, je priam údesné, ak na jednej strane propaguje princíp, že chce zrušiť dotácie do poľnohospodárstva ako také, lebo sú zlé a deformujú trh a deformujú ceny (čo nájdete aj v 67. bode programu SaS), ale keďže si uvedomuje, že to zatiaľ nie je možné, lebo na to nemá SaS ani Slovensko sily, dovtedy chce dosiahnuť, aby boli dotácie v slovenskom poľnohospodárstve na úrovni ostatných krajín EÚ. Čo neznamená nič menej a nič viac ako ich v porovnaní s dnešnou situáciou zvýšiť – čo je populizmus ako vyšitý. Toto si zrejme uvedomujú aj v SaS, lebo ako bystro poznamenal ešte počas diskusie aj Sulík, tú druhú časť vety o zvýšení dotácií v programe už nenájdete – čo je zasa pokrytectvo ako vyšité. 
Sumárum – dôvody za aj proti nie sú bezvýznamné. Veľkou (ne)výhodou sulíkovcov je, že zatiaľ nevládli, lebo až Mečiarovo, Dzurindovo a Ficovo narábanie s mocou ukázalo, čo sú vlastne zač.