Choď na obsah Choď na menu
 


Euro 2004 Strelci nad ZLATO

8. 5. 2010

Gold man   Euro 2004 Strelci nad ZLATO   09.06.2004
SIEŤ NAPNUTÁ ZA BRANKÁROVÝM CHRBTOM, SPONTÁNNA, VÝBUŠNÁ RADOSŤ NA IHRISKU A OKOLO NEHO, MAGICKÉ SLOVO GÓL - PRE TENTO POCIT CHODIA DESIATKY, STOVKY, TISÍCE A MILIÓNY DIVÁKOV TÝŽDEŇ ČO TÝŽDEŇ NA FUTBALOVÉ TRIBÚNY. A TÝCH HRÁČOV, KTORÍ VEDIA NEZABUDNUTEĽNÝM SPÔSOBOM VYVOLAŤ TAKÝTO POCIT, PRIPOMÍNAJÚCI SVOJOU INTENZITOU NAJKRAJŠIE EROTICKÉ CHVÍLE, OSLAVUJÚ MUŽI A CHLAPCI A ŽENY BEZ ROZDIELU VEKU.
Na Ladislava Petráša, Antonína Panenku, Michela Platiniho, Marka van Bastena, Ruuda van Nistelrooya, Zinedina Zidana, Davida Beckhama, Andreja Ševčenka a Francesca Tottiho sa chodili a chodia pozerať tí, čo vedia, že rýchlo a dlho behať vedia mnohí, ale len niektorým je súdené dať gól, na aký sa nezabúda. Úžasný lob Karla Poborského ponad portugalského brankára vo štvrťfinále ME 1996 v anglickom Birminghame poznajú aj miestni obyvatelia na Západnej Papue. Penaltový "dloubák" Antonína Panenku z belehradského finále v roku 1976 do siete Seppa Maiera neváhajú v rozhodujúcich momentoch kopírovať ani najväčšie svetové esá. Ruskému brankárovi Rinatovi Dasajevovi sa zrejme ešte aj dnes sníva o tom nemožnom uhle, z akého mu vsietil gól Holanďan Marco van Basten vo finále ME v roku 1988. Všetky tieto tri hviezdne okamihy majú jedno spoločné - naživo ich mohli vidieť diváci na majstrovstvách Európy vo futbale.
PRÍBEH AKO PODĽA DOBŠINSKÉHO VYKRESLILI AJ FUTBALISTI DÁNSKA, KTORÝCH NA ME 1992 NA CESTE ZA TITULOM NIKTO NEZASTAVIL.
Dejiny ME
Majstrovstvá Európy majú v porovnaní s majstrovstvami sveta, Južnej Ameriky či britských ostrovov prikrátku minulosť - kým na britských ostrovoch hrajú tímy Anglicka, Škótska, Walesu a Severného Írska už od roku 1883 domáci medzinárodný šampionát, kým juhoamerické krajiny majú už od roku 1916 a majstrovstvá sveta sa hrajú od roku 1930, európsky šampionát sa zrodil až v roku 1960. Spočiatku nazvaný ako Pohár európskych národov, ale po dvoch ročníkoch premenovaný na Majstrovstvá Európy. Spočiatku neveľmi uznávaný, ale neskôr sa zaradil ku sviatkom svetového futbalu. Niet divu, veď dnes patrí európsky futbal medzi najsilnejšie a finančne najlukratívnejšie športové odvetvia, dodnes ho vníma juhoamerická pospolitosť ako jediného rovnocenného partnera nielen na medzištátnej, ale aj klubovej úrovni, v Európe pobieha po ihriskách najviac registrovaných futbalistov, až 14 miliónov. A nedá sa nevšimnúť, že svetová kvalita juhoamerického a iného mimoeurópskeho pôvodu sa presadzuje hlavne v európskych tímoch, Brazílčanov vôbec nevynímajúc. Aj menoslov víťazov svedčí o kvalite európskeho šampionátu - trikrát sa majstrami Európy stali Nemci (1972, 1980, 1996), dvakrát Francúzi (1984, 2000) a víťazný pohár s menom bývalého dlhoročného generálneho sekretára UEFA Henriho Delaunaya zdvíhali nad hlavu aj futbalisti ZSSR (1960), Španielska (1964), Talianska (1968), Holandska (1988) a Dánska (1992). A vďaka pamätnému víťazstvu v belehradskom finále v roku 1976, kedy sa pred česko-slovenským, alebo skôr slovensko-českým tímom museli na ich ceste za titulom skloniť aj futbalisti Anglicka, Portugalska, ZSSR, Holandska a Nemecka, stali sa majstrovstvá Európy aj sviatkom futbalu slovenského. Napokon, víťazná zostava, v ktorej dominovali futbalisti bratislavského Slovana, je v generáciách slovenských fanúšikov nezabudnuteľná: Ivo Viktor, Ján Pivarník, Anton Ondruš, Jozef Čapkovič,
Koloman Gögh, Karol Dobiáš, Antonín Panenka, Jozef Móder, Marián Masný, Zdeněk Nehoda a Ján Švehlík. V tomto tíme sa vôbec nestratili ani Jaroslav Pollák, Dušan Gallis a Ladislav Jurkemik a rovnocenným partnerom trénera Václava Ježka bol Jozef Vengloš. Odvtedy však slovenský futbal na podobný alebo aspoň nie veľmi vzdialený úspech iba čaká - na rozdiel napríklad od českého, ktorý sa v roku 1996 dostal až do finále, kde podľahol nemeckému tímu až v predĺžení. Českí futbalisti sa kvalifikovali aj na tieto majstrovstvá Európy v Portugalsku. Nás bude reprezentovať iba trojica rozhodcov Ľuboš Micheľ, Igor Šramka a Martin Balko.
Ako vyzerali posledné ME?
Pred štyrmi rokmi sa majstrovstvá Európy hrali v Holandsku a Belgicku, titul získali famózni Francúzi na čele so Zinedinom Zidanom, keď až v piatej minúte nadstaveného času Wiltord v súboji s prinajmenej vyrovnaným tímom Talianska vyrovnal a v predĺžení o víťazstve rozhodol v 103. minúte Trezeguet. Francúzi tak dokázali čo nikto pred nimi - po zisku titulu majstra sveta sa stali aj majstrami starého kontinentu. Zidanov tím dominoval aj v All stars ME 2000: brankári: Francesco Toldo (Tal.), Fabien Barthez (Fr.), obrancovia: Laurent Blanc, Marcel Desailly (obaja Fr.), Alessandro Nesta, Fabio Cannavaro (obaja Tal.), Frank de Boer (Hol.), záložníci: Patrick Vieira, Zinedine Zidane (obaja Fr.), Luis Figo (Port.), Josep Guardiola (Šp.), Edgar Davids (Hol.) a útočníci: Thierry Henry (Fr.), Patrick Kluivert (Hol.), Nuno Gomes (Port.), Raúl (Šp.). Tieto majstrovstvá navyše priniesli strelecký rekord - v 31 zápasoch padlo 85 gólov a priemer 2,74 gólu na zápas bol najvyšší od roku 1980, kedy bol zavedený záverečný turnaj s ôsmimi mužstvami a hralo sa v skupinách. Nebojovalo sa len o slávu, víťazné mužstvo zinkasovalo 18 miliónov mariek, porazený tím 16,5 milióna. Portugalsko a Holandsko ako porazení semifinalisti dostali po 12,75 milióna a ani český tím, ktorý nepostúpil zo základnej skupiny a skončil v nej tretí, nevyšiel naprázdno - po majstrovstvách bol bohatší o 6,75 milióna mariek. A súčasné portugalské mužstvo má sľúbených špeciálnych sedem miliónov eúr, ak sa stane majstrom Európy. Hráči by z tejto sumy mali dostať po 200 tisíc eúr, zvyšok by si rozdelili tréneri a realizačný tím.
Cesta do Portugalska
Aj portugalská scéna ponúka futbalovým fajnšmekrom celú plejádu najjagavejších hviezd - kto by však nenosil kdesi v podvedomí, že ešte nebol šampionát, či už svetový alebo európsky, kde aj najväčší z najväčších vybledli a kde divákov vždy zaujal niekto nový, nečakaný. Počítal niekto s Turkami a Kórejcami v boji o tretie miesto na posledných majstrovstvách sveta? Alebo s tým, že francúzsky obhajca titulu nielenže nepostúpi zo základnej skupiny, ale za 180 minút ani raz neprekoná súperovho brankára trio Henry - Trezeguet - Zidane? Napokon, príbeh ako z Dobšinského rozprávok - lebo tie od Hansa Christiana Andersena boli predsa len pochmúrnejšie - vykreslili aj futbalisti Dánska, ktorí na poslednú chvíľu nahradili na ME 1992 tím Juhoslávie a na ceste za titulom ich nikto nezastavil. História - tá futbalová tiež - sa zvykne opakovať: aj na tieto majstrovstvá Európy sa neprebojoval jeden z topfavoritov. Pred dvoma rokmi svetový bronzový turecký polmesiac, ktorý s prehľadom skončil v kvalifikačnej skupine s Anglickom a Slovenskom na druhom mieste, bol v barážových zápasoch krátky na nadšene hrajúcich Lotyšov a ich strelca Marisa Verpakovskisa. Marisových šesť gólov počas celej kvalifikácie signalizuje, na koho si majú dávať pozor obrancovia nemeckého, holandského a českého tímu. A keďže z tejto "skupiny smrti" postupujú iba dvaja z troch veľkých favoritov, výsledky zápasov s Lotyšmi môžu byť mimoriadne významné. Situácia v iných skupinách teoreticky žičí favoritom (A - Španielsko, Portugalsko, Grécko, Rusko; B - Anglicko, Francúzsko, Švajčiarsko, Chorvátsko; C - Taliansko, Dánsko, Švédsko, Bulharsko), takže odborníci veľmi nepochybujú, že španielsky, taliansky, francúzsky a anglický tím by mali postúpiť. Svedčia o tom aj kurzy stávkových spoločností, podľa ktorých k najväčším favoritom eura 2004 patria Francúzsko, Taliansko a domáce Portugalsko, v druhom slede stíhané trojičkou Holandsko, Anglicko a Španielsko. Na slávny bonmot Garyho Linekera, že futbal je hra, kde o jednu loptu bojuje 22 mužov a nakoniec vyhrajú Nemci, môžeme asi zabudnúť. Za najslabšie mužstvo je všeobecne považované Lotyšsko, ale to si pred barážovými zápasmi mysleli aj Turci. Klasici futbalovej teórie i praxe totiž vedia, že lopta je guľatá a jednoznačne oddeliť pravidlá od výnimiek pripomína oddeľovanie šošovice od maku, čo sa aj Popoluške podarilo iba s nadštandardnou výpomocou zhora. Futbalovej krásy by nemalo byť málo - do popredia sa predierajú mnohé nové mená a doterajšie stálice typu Zidana, Tottiho, Ballacka, Raúla či Beckhama budú mať čo robiť, aby v tejto konkurencii obstáli.
EURO 2004
Portugalskí usporiadatelia pripravili pre Euro 2004 desať štadiónov - šesť je nových, štyri štadióny sú zrekonštruované. Tento podnik ich stál pol miliardy eúr. Po dva štadióny sú v Lisabone a Porte, ostatné sú v mestách Aveiro, Braga, Coimbra, Guimaraes a Leiria. Estadio Algarve je spoločným projektom miest Faro a Loulé, medzi ktorými sa nachádza. Raritou je Estádio Municipal v Brage. Na rozdiel od iných štadiónov má iba dve tribúny - za oboma bránkami sa týči svah hory Monte Castro. Finálový zápas sa odohrá na štadióne Luz v Lisabone. Estadio da Luz bol postavený na základoch starého futbalového štadiónu a jeho rekonštrukcia stála takmer 120 miliónov eúr. Zápasy v skupinách, o.i. duel Francúzsko - Anglicko, i samotné finále môže priamo vidieť vyše 65 tisíc divákov. Na Euro 2004 sa hrá s novou sériou lôpt Roteiro od firmy Adidas. Lopta má názov podľa lodného denníka portugalského moreplavca Vasco de Gamu, ktorý ako prvý oboplával Mys dobrej nádeje a doplával do Indie okolo Afriky. Roteiro ešte vlani testovalo viacero špičkových futbalistov, napríklad Zinedine Zidane a David Beckham. Anglický stredopoliar s vycibrenou kopacou technikou slovami chvály nešetril: "Nová lopta Roteiro skvele prilieha na moju nohu a je dobre ovládateľná. Taktiež má veľmi dobrý let pri priamych kopoch." Švajčiarsky a chorvátsky brankár vedia, čo tieto slová znamenajú - o Francúzovi Fabienovi Barthezovi, bývalom Beckhamovom spoluhráčovi z Manchesteru United, ani nehovoriac.
AJ NA TIETO MAJSTROVSTVÁ EURÓPY SA NEPREBOJOVAL JEDEN Z TOPFAVORITOV.
Hviezdy a hviezdičky
Dianie na zelenom trávniku je vždy podmienené špílmachrami a tými, čo majú nos na góly. Vo vzácnych prípadoch ide o toho istého hráča - ako v súčasnosti v prípade Tottiho či Nedvěda, v minulosti boli takýmito synergickými hráčmi Platini alebo Pelé. Aj portugalské Euro 2004 avizuje viacero hráčov, ktorí by mali atakovať doterajšie strelecké rekordy šampionátov. Najviac gólov na záverečnom turnaji dal bez konkurencie Michel Platini v roku 1984, keď prekonal súperových brankárov deväťkrát. Ak strelcom započítame aj kvalifikačné zápasy, s pätnástimi gólmi vyčnieva Chorvát Davor Šuker počas ME 1996 a s jedenástimi zápismi ho nasledujú Španiel Raúl (2000), Francúz Jean-Pierre Papin (1992), Nemec Gerd Müller (1972) a Dán Ole Madsen (1964). Odborníci aj fanúšikovia na tomto šampionáte veľa očakávajú od vyzretých hráčov typu Ruuda van Nistelrooya, Francesca Tottiho, Thierryho Henryho a možno aj Fernanda Morientesa - ale ako vždy doteraz, určite zaznamenáme aj zrod nových futbalových idolov.
PREZÝVKU PRINC, "IL PRINCIPE", DOSTAL FRANCESCO, KEĎ BOL KRÁĽOM JEHO VZOR GIUSEPPE GIANNINI. FANÚŠIKOVIA HO PREZÝVAJÚ AJ IL PRINCIPINO, ČIŽE MALÝ.
Malý princ z večného mesta
Francesco Totti (1976), verný syn rímskeho AS, od trinástich rokov neoblieka žiadny iný dres ako ten s rímskou vlčicou, by mal patriť k najväčším hviezdam Euro 2004. Už na predchádzajúcich majstrovstvách Európy priviedol Totti svoj tím až do finále, kde taliansky tím podľahol zidanovcom až v závere strhujúceho finále. Squadra azzura práve v tomto zápase ukázala svoju útočnú krásu, futbalová Niké jej však nebola naklonená. Od rímskeho princa očakávajú tifosi titul - lebo druhé miesto na ME 2000 a vypadnutie v osemfinále na MS 2002 nemôže krajinu zbláznenú do futbalu uspokojovať. Navyše Totti bol práve v osemfinálovom stretnutí s Kóreou za simulovanie vylúčený, čím len rozšíril rady padnutých hviezd. Prezývku princ, "Il Principe", dostal Francesco v čase, keď kráľom bol jeho vzor Giuseppe Giannini. Fanúšikovia ho prezývajú aj Il Principino, čiže malý princ, alebo Tottinho, čím oceňujú jeho bravúrnu, chvíľami až brazílsku techniku. Totti totiž nezabúda ani na diváka a neraz mu poskytne parádičku, akej nie je schopný napríklad posledný držiteľ Zlatej lopty Pavel Nedvěd z konkurenčného Juventusu. Aj preto sa vlani Totti ozval možno trochu nemiestne voči tomuto rozhodnutiu časopisu France Football, ktoré za hráča Európy označilo českého záložníka. Treba však povedať, že Tottinho vyjadril aj názor mnohých fajnšmekrov, pre ktorých je síce Nedvěd typom vodcu, bojovníka a strelca, ale od najlepšieho futbalistu starého kontinentu očakávajú aj istú noblesu. S futbalovým šarmom Totti nemá problém, je radosťou pozorovať na ihrisku tohto kompletného futbalistu, ktorý vie hrať oboma nohami aj hlavou, góly pripravuje aj strieľa a v tomto ročníku talianskej Série A dal viac gólov iba milánsky ostrostrelec Andrej Ševčenko.
Aj malému princovi však občas chýba honor, aký by k prvému mužovi rímskeho a možno aj talianskeho futbalu jednoducho mal patriť - výsmešné posunky voči futbalistom Juventusu po domácom víťazstve 4 : 0 ho naozaj nectia. Tottinho má však aj iné dobré stránky - zo zisku za predaj knihy vtipov o svojej osobe venoval vyše 200 tisíc eúr rímskym dôchodcom. Za tieto peniaze by malo mať štyristo dôchodcov domácich asistentov. Francesco Totti sa totiž stal obľúbeným terčom vtipov, v ktorých vyznieva ako naivný hlupáčik (na Slovensku sa podobné vtipy rozprávajú o policajtoch). Totti však preukázal zmysel pre humor a vtipy, v ktorých je hlavnou postavou a terčom zároveň, vlani vydal aj knižne. Okrem dôchodcov podporil aj Detský fond UNICEF a rímsku tiesňovú telefónnu linku. Budúcnosť jedného z najvernejších športovcov - ktorý sa celoživotným pôsobením v jednom drese podobá Paolovi Maldinimu z milánskeho AC a Stevovi Yzermanovi z detroitských hokejových Red wings - je zatiaľ neistá. Totti síce hovorí, že by rád zostal v drese s rímskou vlčicou, ale žiada posilnenie tímu tak, aby mohol opäť siahať po majstrovskom titule. V opačnom prípade si vie sám seba predstaviť aj v madridskom bielom balete. Svoju momentálnu trhovú cenu 25 miliónov eúr môže na Euro 2004 ešte zvýšiť. Mizerný záver sezóny madridského veľkoklubu naznačuje, že hlavy budú nielen padať, ale zrejme aj prichádzať.
MILIMETROVO PRESNÉ CENTRE VEDEL RUUD TAKMER BEZO ZVYŠKU ZUŽITKOVAŤ A POTOM SI UŽ LEN VYCHUTNÁVAL DLHOČIŽNÝ OSLAVNÝ CHORÁL.
Ruuuuuud!
Kráľovský tím z hlavného mesta Španielska má - napokon ako každý rok - záujem aj o ďalšie hviezdy. Jednou z nich je holandský fenomenálny útočník Ruud van Nistelrooy, obliekajúci dres anglického tímu Manchester United. Máloktorý súčasný futbalista sa vyrovná Ruudovi v priamom ťahu na bránu a z ich bývalej spolupráce s Davidom Beckhamom bola vydesená každá obrana. Milimetrovo presné centre vedel Ruud takmer bezo zvyšku zužitkovať a potom už len s uchom nastaveným k divákom bežal popri autovej čiare a vychutnával si dlhočižný oslavný chorál Ruuuuuuuuud! Van Nistelrooy je kľúčovou postavou holandského reprezentačného tímu, aj keď konkurencia v holandskom útoku je závideniahodná - popri Royovi Makaayovi z mníchovského Bayernu sa ponúkajú aj Patrick Kluivert či Pierre van Hooijdonk. Racionálne zvažujúci tréner by však zrejme nenechal Ruuda sedieť na lavičke, ak bude zdravý. Posledné Euro 2000 totiž sledoval Ruud iba s barlami a natrhnutými krížovými väzmi v kolene. O hodnote van Nistelrooya vedia nielen červení diabli v Manchestri, kde za tri sezóny nastrieľal vyše sto gólov, ale aj v holandskej reprezentácii. Veď v barážovom zápase so Škótskom, ktorý rozhodol o postupe "oranjes" na euro, strelil tri góly zo šiestich a holandské tulipány sa ukázali v tej najväčšej kráse. Napriek obrovskému útočnému potenciálu, nadväzujúcemu na najkrajšie roky totálneho futbalu cruyffovcov, však nebude ich postup zo skupiny smrti jednoduchou záležitosťou. V skupine majú totiž český tím, na ktorom už v nedávnej minulosti dokázali pohorieť, a o sile nemeckého mužstva môže pochybovať len laik. Nech už sú prípravné výsledky Beckenbauerových nástupcov akékoľvek, ten kto ich chce vyradiť, musí podať prinajmenej stopercentný výkon - ako vo finále MS 2002 Brazília. Podľa viacerých zdrojov majú záujem o van Nistelrooya nielen v Madride, ale aj v londýnskej Chelsea, ktorej majiteľ, ruský miliardár Roman Abramovič, vraj ponúkal za Ruuda vyše 80 miliónov libier, čím by sa stal najdrahším futbalistom svetovej histórie. Aj na Old Trafforde si však holandský útočník zatiaľ príde na svoje - momentálny týždenný plat 40 tisíc libier by mu mala nová zmluva, o ktorej rokuje, značne zvýšiť. Na antické vázy, ktorých je zberateľom, bude mať teda dosť financií.
Na neudržanie
Všetci, ktorí hrávajú alebo niekedy hrali futbal, poznajú ten pocit - súperov útočník spracuje loptu, urobí rýchlu kľučku doľava alebo doprava a zrazu ho niet, uháňa k vašej bránke a vy nemáte poruke nič, čím by ste ho mohli zastaviť. Ak to vidí plný štadión a tisíce pri obrazovkách, hanba je ako vyšitá, hoci prehrať súboj s lepším, ak je tým lepším Thierry Henry, nie je nič mimoriadne. Stáva sa to väčšine futbalistov, ktorí mali česť stáť na druhej strane ihriska ako jeden z najlepších súčasných svetových útočníkov. Uplynulá sezóna bola pre Thierryho Henryho (1977) skutočne mimoriadne úspešnou - v Lige majstrov síce londýnsky Arsenal vypadol v derby súboji s Abramovičovou Chelseou, v anglickej Premier League sa však po 115 rokoch stal majstrom klub, ktorý v celom ročníku nenašiel premožiteľa. V 38 zápasoch odchádzali hráči londýnskych kanonierov bez pocitu porážky a podiel francúzskeho útočníka Henryho bol jednoducho neobíditeľný. Najlepší ligový strelec sa navyše druhýkrát po sebe stal aj najlepším futbalistom pôsobiacim v Anglicku podľa Profesionálnej futbalovej asociácie. Ak najlepšieho futbalistu spomedzi seba určia samotní hráči, má ohodnotenie o to vyšší cveng.
AK NAJLEPŠIEHO FUTBALISTU SPOMEDZI SEBA URČIA SAMOTNÍ HRÁČI, MÁ OHODNOTENIE O TO VYŠŠÍ CVENG.
Futbaloví puritáni síce nevedia Henrymu odpustiť občasné prehrešky voči športovej morálke - keď strieľa priamy kop pred hvizdom rozhodcu a brankár si ešte len stavia múr napríklad - ich labužnícke jazýčky však vie Henry plne uspokojiť. A dať vo dvoch ligových zápasoch sedem gólov, ak naposledy Leedsu a Liverpoolu, alebo vsietiť od príchodu do Arsenalu v roku 1999 vyše 150 gólov, to sa tak často nevidí. Vďaka hráčom ako je Henry, či ako bol jeden z prvých misionárov na Ostrovoch Eric Cantona, sa anglickí hráči, ktorí dali svetu futbal, naučili hrať pekný futbal. Francúzska elegancia s anglickým nasadením je kombináciou, ktorú si vychutnávajú všetci znalci. Niet divu, že podľa viacerých pohlavárov londýnskeho Arsenalu nie je Henry na predaj - hoci Roman Abramovič vraj ponúkal sumu približujúcu sa k 50 miliónom libier. Ako hovorí Henryho klubový tréner Arsene Wenger: "Peniaze sú dobrá vec, ale bez dobrých hráčov sú vám nanič." Od Henryho očakávajú francúzski fanúšikovia na Euro 2004 veľa - prinajmenej rehabilitáciu za zbabrané majstrovstvá sveta pred dvoma rokmi. Ani Henrymu sa vtedy nepodarilo prekonať senegalskú a uruguajskú obranu, šampionát skončil navyše predčasne s červenou kartou. Odvtedy však francúzsky tím opäť dozrel a patrí k najväčším favoritom majstrovstiev. Vybrať optimálnu jedenástku z dvadsiatich skvelých futbalistov, riešiť dilemu, koho vynechať z trojice útočníkov Saha - Henry - Trezeguet, alebo ako vybrať optimálnu zálohu z konkurencie Zidane - Makelele - Vieira - Giuly - Pires - Rothen, ktorý slovenský tréner o takejto možnosti nesníva?
ODOHRAŤ ZA MADRIDSKÝ REAL 258 ZÁPASOV A DAŤ V NICH VYŠE STO GÓLOV SA NEPODARÍ HOCIKOMU.
Knieža z Monaka na predaj
S kutočná hviezda, ktorá nikdy nerobí problémy a vždy podriaďuje vlastné záujmy záujmom celku. Čosi také nebýva u hráčov na jeho úrovni pravidlom. Ak toto vysloví na adresu futbalistu tréner, akým je bývalý majster sveta aj Európy, dvojnásobný víťaz Ligy majstrov v dresoch Olympicu Marseile a Juventusu Turín Didier Dechamps, treba zbystriť pozornosť. Odohrať za madridský Real 258 zápasov a dať v nich vyše sto gólov sa nepodarí hocikomu, ani to však niekedy nestačí na udržanie sa v bielom balete - ak sú vašimi konkurentmi v útoku najlepší priateľ Raúl a brazílska extrahviezda Ronaldo. A ak navyše návratu do kráľovského Realu nepomôže, ani keď sa stanete najlepším strelcom Ligy majstrov a svojimi dvoma gólmi vo štvrťfinále fakticky vyradíte vlastný materský klub, ktorý vás do kniežacieho Monaka iba požičal, je to príbeh ako z rozprávky. Hoci so sčasti trpkým pozadím, ktoré španielsky denník Marca nazval "aktom sladkej pomsty". "Čo môžem povedať? Jedno mužstvo muselo postúpiť a ja som rád, že sme to boli my. Osud ma postavil proti kamarátom. Bolí ma, že som ich vyradil. Radšej na to nemyslím," povedal po druhom štvrťfinále Fernando Morientes, ktorého po zápase bolo možné vidieť v objatí so sklamaným Raúlom. Real má však veľké futbalové problémy a za predaj svojho dlhoročného hráča, ktorého cena stúpla po vydarenej sezóne v AS Monako, mieni nakúpiť ďalšie posily. Hráč, ktorý sa gólmi podieľal na vyradení Realu aj londýnskej Chelsey, totiž nemôže byť lacný. Po odchode z Realu sa Morientes svojou hrou usiluje o návrat nielen do madridského klubu, ale aj do reprezentácie, v ktorej nedostáva veľa príležitostí. Či si však reprezentačný tréner dovolí zopakovať chybu jeho madridského kolegu a nedá šancu jednému z najjasnejších momentov európskej ligovej súťaže, sa ešte uvidí. Madridskí fanúšikovia ten problém vyriešili - už na monackých tribúnach počas vyraďovacieho zápasu vyvesili transparenty: Chceme miesto pre Morientesa!
Každý má svoju hviezdu
Samozrejme, každé mužstvo, ktoré sa dostalo medzi šestnástku najlepších, má vo svojich radoch viacero pohotových strelcov, bombardérov však robia aj či najmä tímy - aj preto napríklad v Portugalsku chýba jeden z najlepších európskych útočníkov Ukrajinec Andrej Ševčenko a od lotyšského zázraku Marisa Verpakovskisa sa skôr očakáva individuálne presadenie ako úspech reprezentácie.
Nemci dúfajú, že Miroslav Klose nájde formu z úvodných zápasov na MS 2002 a Ballack konečne dotiahne svoj tím až na vrchol. Šancu by mal dostať aj objav posledných sezón Kevin Kuranyi. Štuttgartský útočník s nenemeckým menom - pradedo bol Dán, dedo Maďar, otec je Nemec, mama Panamčanka, futbalu sa zaúčal na riodejaneirskej pláži Copacabana - by mohol byť tajným tromfom nemeckého tímu.
Domáci veria dvojici Pedro Pauletta - Cristiano Ronaldo, ktorá by sa mohla podieľať na postupe hostiteľov čo najďalej. Angličania sa budú spoliehať na Michaela Owena či Waynea Rooneyho, dvojičku najmladších debutantov v histórii anglickej reprezentácie.
Susedia spoza Moravy sa nádejajú, že domáce hokejové sklamanie im vynahradí mužstvo, v ktorom pasy Pavla Nedvěda alebo Tomáša Rosického zužitkujú dortmundský Jan Koller alebo liverpoolský Milan Baroš, a švédsky mančaft sa zrejme oprie o "nešvédske" duo Henrik Larsson a Zlatan Ibrahimovic.
Chorvátom po Davorovi Šukerovi vyrástla ďalšia strelecká hviezda Dado Pršo, ktorý spolu s Fernandom Morientesom vystrieľal postup do finále Ligy majstrov kniežatám z AS Monako.
Menoslov strelcov nad zlato ponúka na Euro 2004 príťažlivý estetický zážitok - a čo viac si môžu želať všetci, ktorí podľahli čaru geniálneho ľudského výtvoru, akým je futbal.