Choď na obsah Choď na menu
 


Myslel som, že zoberú Mráza, nie Karlina

29. 4. 2010
 
 
Hovoríme s podnikateľom Jurajom Hromadom

* Ako ste sa vlastne dostali k výstavbe telocvične a ako vznikol celý problém okolo úplatku?

Prihlásil som sa do súťaže na výstavbu telocvične a mal som výhodu v tom, že od jednej mojej predchádzajúcej stavby súkromný objednávateľ odstúpil, lebo nemal financie. Mne zostalo pomerne veľa materiálu, elektroinštalácií, zatepľovacích systémov, preto som mohol ponúknuť nízku cenu výstavby. Nepotreboval som zarobiť, potreboval som sa toho materiálu zbaviť. Toto som povedal aj na konkurze. Aj preto som vyhral podľa kritérií konkurzu, kde sa hodnotila cena, termín plnenia a záručná lehota. Keď bol známy výsledok, všetko sa to začalo. Nestačí mať len vyhlásenie výsledkov konkurzu, musíte mať aj rozhodnutie, ale na to musíte doložiť veľa dokladov. A toto je parketa pre všetkých týchto zainteresovaných štátnych úradníkov, ktorí vám môžu povedať, že tento doklad beriem, ale s týmto nesúhlasím, a preto ste skončili. Vtedy vznikol prvý kontakt. Mráz vedel, že sa poznám s Karlinom. Aj mu de facto povedal, že sa so mnou skontaktuje a nejako sa dohodneme. Ak sa však máte s niekým dohodnúť, tak to sa môžete dohodnúť aj na nejakej fľaške, ale nie na tom, čo sa stalo.

* Poznáte sa s Gabrielom Karlinom dobre? Naozaj spolu chodíte na dovolenky?

Áno. Poviem pravdu, že keby som vedel, že sa to ide takto vyvŕbiť, tak mi to nestojí za to.

* Čo ste očakávali, že sa stane?

Že zoberú Mráza.

* Vy ste mysleli, že zaistia Mráza?

Jasné. Nemal byť pri tom Karlin, hoci Mráz naliehal, aby tam bol. Spoliehal som sa na to, že Karlin je už dosť starý na to, aby povedal - toto je pán Mráz, toto je pán Hromada, tamto máte voľnú miestnosť, choďte sa dohodnúť. Nepočítal som s tým, že Karlin bude pri tom sedieť.

* Ako sa to celé konkrétne udialo?

Ja som peniaze odovzdal Mrázovi, ešte chvíľu sme debatovali, peniaze boli na stole, a potom sme sa rozišli. Ja som pri tom zaistení ani nebol.

* Potom tam zostal Karlin s Mrázom?

Áno.

* Boli ste pri tom, keď Karlin išiel na WC?

To už bolo mimo mňa. Čo sa dialo potom, už vôbec neviem.

* Ako sa s vami skontaktovala polícia?

Zrejme preverovali dianie na banskobystrickom úrade, možno vedeli o tom, že Mráz na mňa tlačí, možno ma odpočúvali, to neviem. Ja som bol v takej pozícii, že ak by som mal zaplatiť milión dvestotisíc, tak by som sa dostal do červených čísel. Musel by som z domu doniesť štyristotisíc, aby som to mohol dokončiť.

* Museli ste to robiť?

Nemal som šancu ten úplatok zvládnuť, keby som ho dal, tak ma to položí. Ani hrubý zisk z tej stavby nebol taký ako peniaze, čo odo mňa žiadali. Chvíľu som si myslel, že sa Mráz jedenkrát pokúsil o nátlak, a potom sa na to vykašle. Ale bol som dvakrát alebo trikrát svedkom, keď už na Gaba (Karlina) začal tlačiť takým štýlom, že už aj on bol z toho zúrivý a vravel - rob s tým dačo. Bol som dvakrát pri tom, keď mu Mráz telefonoval a počul som, čo mu hovorí. Gabo sa toho chcel v podstate zbaviť a nevedel, ako.

* Potom vám zavolala polícia a vy ste sa s nimi stretli?

Áno.

* Ponúkli vám túto možnosť?

Ja som im povedal, že z toho neviem vyjsť. Stále som to však bral, že je to prípad medzi Mrázom a mnou, tak to bolo od začiatku až do konca. Keď som sa policajtov pýtal, prečo je do toho Karlin zamontovaný, tak mi ten policajt povedal - pán Hromada, nechcem vám to teraz sťažovať, teraz príde na lámanie chleba, budete aj sám prekvapený, čo tam všetko je. Možno tie peniaze mali ísť na HZDS, ja však neverím tomu, že by Gabo odo mňa zobral peniaze. Medzi nami bol taký vzťah, že keby teraz zdvihol telefón a povedal, potrebujem súrne tristotisíc, pomôž mi, a ja by som mal tie peniaze, tak mu ich bez mihnutia oka dám, lebo on by urobil to isté.

* Nebola to hra medzi Karlinom a Mrázom, aby sa neskôr prípadne podelili?

Ja tomu neverím.

* Bolo vidieť, či polícia ide po Mrázovi alebo Karlinovi?

Vždy sme hovorili o Mrázovi. Karlin pre mňa figuroval vždy ako kontaktná osoba s Mrázom.

* Čo od vás očakávala polícia pri tej akcii?

V podstate to, čo sa stalo. Nič viac, nič menej, mal som odovzdať peniaze Mrázovi a oni mali tie peniaze zaistiť. Mráz je ten človek, ktorý odo mňa tie peniaze pýtal a chcel ich.

* Prečo sa potom našli peniaze v Karlinovom kufríku?

Toto je jediná tragédia, ktorá sa nemala stať.

* Keď vám hovoril Karlin, že Mráz na neho nalieha a vyhráža sa, že sa nenájdu peniaze na preplatenie stavby, bol to pre vás hlavný argument alebo tam boli ešte nejaké iné dôvody?

Mne to nemusel vysvetľovať, veľmi dobre viem, ako to chodí. Tento dôvod stačil.

* Ako vyzerá taký rozhovor, keď sa polícia dohodne s podnikateľom, že bude pre nich robiť agenta? Navrhli vám to alebo na vás vyvíjali nátlak?

Nie, vôbec to takto nefunguje. Oni nepotrebujú človeka, ktorý niečo sľúbi, a potom stiahne chvost. Aj vy si musíte dôkladne rozmyslieť, či do toho idete a za akú cenu. Zrátal som si, čo je pre mňa väčší stres - žiť v tom, že jednoducho budem mať každý druhý deň na tanieri, či stavbu dostaviam alebo nedostaviam, a či o tie peniaze prídem alebo nie, alebo s tým jednoducho jedného dňa seknete a poviete si - stačilo, rozbijem tento gordický uzol a nech to dopadne tak alebo onak. Jednoducho som v štádiu, že predo mnou stojí stena korupcie, na ktorú naráža každý, a je tam zákop, v ktorom sú všetci zalezení. Jednoducho som nevydržal, vybehol som, narazil som do steny, a teraz vidím okolo seba veľa prachu, ale výsledok nepoznám - neviem, či som urobil dieru do steny, alebo či zostala stáť.

* Stretli ste sa s takýmito požiadavkami na úplatok v minulosti?

Samozrejme. Je to bežná vec, ale ide o oveľa väčšie peniaze. Nepohnete sa bez toho. Jednoducho, ak chcete niečo robiť, dokopú vás k tomu. Raz som to neurobil, a čakal som sedem mesiacov na peniaze. Bežne sa to robí pri štátnych zákazkách, kde sa takto perú peniaze.

* Akým spôsobom sa to robí? Peniaze sa odovzdávajú v kufríkoch, idú z účtu na účet alebo...?

Všetko ide v hotovosti. To sú čierne peniaze, hotovostné. A vy potom máte obrovské problémy, ako to vo firme legalizovať... to si neviete predstaviť, koľko je to roboty, likvidovať niečo také.

* Je to bežná súčasť obchodov so štátom?

Samozrejme. Všetkých.

* Ako obchodujú súkromní podnikatelia navzájom? Takisto?

Nie, to sa nedá urobiť. Nie je na to dôvod. Ak by som vám mal postaviť dom, tak sa môžeme maximálne dohodnúť na cene, za ktorú vám ten dom postavím. Je to inak ako so štátnymi peniazmi. Vy sa snažíte, aby tá stavba bola čo najlacnejšia, a ja hľadám určitú hranicu, po ktorú je to ešte zaujímavé. Na tej cene sa dohodneme, podáme si ruky, urobí sa zmluva - je tam čistý transparentný vzťah.

* Nemôžete sa teraz stať rizikom pre štátnych objednávateľov, ktorí sa budú obávať, že sa vďaka vám môžu dostať do problémov?

S tým som sa už musel vyrovnať. Štátnu zákazku už asi nedostanem. Ale s tým rátam, lebo v tomto nebudem môcť pokračovať. Na druhej strane beriem to tak, že už v tom ani veľmi nechcem pokračovať. V súvislosti so štátnymi zákazkami nemám už na to ani žalúdok, keď vidím, čo sa tu deje.