Choď na obsah Choď na menu
 


Knižky, ktoré má rada Lucia Hablovičová

7. 4. 2010

 

Róbert Kotian | 21. marca 2010  11:00
 
 
 
 
Aké knižky čítate najradšej? Podľa vašich viacerých vyjadrení sú to najmä od Coelha a Márqueza – čo vás na ich knihách upútalo?
Áno, mám rada Garcíu Márqueza, je to autor, ktorého štýl mi vyhovuje, dokáže ma preniesť do prostredia, v ktorom sa odohrávajú jeho príbehy a dokonca s odstupom času mám pocit, že som tieto príbehy naozaj prežila.

„V určitom období ma zasiahla kniha Majster a Margaréta od Bulgakova,“ povedali ste v jednom rozhovore – tento výber už vyzerá ako systém - unikáte od reality do literatúry?
Asi áno, knihy vnímam ako relax, určitým spôsobom si nimi čistím hlavu, ale aj dušu, takže čím ďalej vďaka knihe "odletím“, tým lepšie.

Čo práve čítate? Odporúčate ju aj iným čitateľom?
Mám rozčítaných viac kníh, už po niekoľkýkrát som sa vrátila k Márquezovej Zlej hodine, dočítala som Pána prílivu od Pata Conroya a začala som čítať Volám sa Ašer Lev od Chaima Potoka... Sú to tri absolútne odlišné žánre aj autori, ale práve tá rozmanitosť ma napĺňa.

Ako si vyberáte knižky?
Pocitovo, podľa autora a občas aj podľa jej obalu či názvu. Rada si urobím radosť dobrou knihou, a zatiaľ som si zlú knihu nekúpila.

Máte vo svojom okolí poradcov, na ktorých literárny vkus dáte?
Myslím, že vyslovene poradcov alebo odborníkov nie, ale, samozrejme, ak číta niekto z mojich blízkych dobrú knihu, vždy si ju požičiam. Naposledy som sa síce takto potrápila s knihou dánskeho autora Petra Hoega Cit slečny Smilly pro sníh, ale väčšinou sa náš „knižný“ vkus zhodne.

Sú pre vás odporúčaním aj recenzie v časopisoch a denníkoch?
Nie, rada si vytvorím vlastný názor neovplyvnený recenziou, takže kritiky na knihy, filmy, CD ani divadelné predstavenia nečítam.

Potrebujete na čítanie nejaké špeciálne podmienky?
Áno, potrebujem ticho, pohodu a pokoj - aspoň ten vonkajší, a ten vnútorný väčšinou získam po pár prečítaných stranách.

Tiež čítate niekoľko kníh naraz?
Nerobím to rada, ale áno. Občas sa mi stane, že začnem čítať knihu, ktorá mi v tej danej chvíli nesadne, takže začnem čítať niečo ľahšie a potom sa vraciam k tej rozčítanej. Tiež mám jednu knihu rozčítanú na chalupe, druhú doma, a keďže teraz trávim dosť času na cestách, ďalšiu si balím vždy so sebou.

Podliehate knižným boomom – Potter, upírske ságy, Dominik Dán – alebo ak sú s nejakými knihami spojené škandály (Brownov Da Vinciho kód)?
Harryho Pottera som pred pár rokmi čítala dosť intenzívne, Brown sa mi dostal do ruky tiež, ale vyslovene nevyhľadávam takéto „knižné celebrity“.

Pred niekoľkými týždňami sa Soňa Müllerová a Peter Pišťanek v rozhlasovej relácii Esprit venovali téme knihy nášho detstva. Ten zoznam kníh, ktoré oni dvaja pospomínali, bol úžasný – a pritom vôbec nebol úplný. Čo ste čítali v detstve vy?
U mňa viedla kniha Dobrodružstvá Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, ale tiež Alfred Hitchcock a traja pátrači. Vlastne také chlapčenské knihy, túžila som byť pátračom, tulákom, hľadačom pokladov...