Choď na obsah Choď na menu
 


Ivo? Chcem ti povedať... zavolal Lucifer do Prezidentského paláca

26. 6. 2010

„Zdá sa, že 12. júna sa nám zadarilo viac, ako sme očakávali," začal svoj príspevok na dnešnej porade archanjel Vasilij, „teda s výnimkou Vašej svetlosti, ktorá tento výsledok určite predvídala," uklonil sa Vasilij smerom k Luciferovi, ktorý podobne ako ON bol tiež vševediaci a všemohúci. Presnejšie, všemohúci bol, kým sa nedostal do súboja s NÍM, ale keďže obaja, On aj ON zistili, že zvyčajná remíza nielenže spochybňuje imidž všemohúcosti v radoch ich priaznivcov, ale dá sa dokonca tipovať ako tutovka, cieľavedome sa vzájomnému súboju vyhýbali už niekoľko storočí.
„Pane, pane...," vbehol do miestnosti archanjel Ariel, ktorý ako obvykle meškal, „toto musíte vedieť," pokračoval a ukazoval výpis z facebooku, neuvedomujúc si excelentnosť slovenského jazyka, kde takáto formulácia má dva významy - 1. že by sa to mal dozvedieť, lebo je to dôležité, a 2. že to určite vie, lebo je vševediaci. Čo je v prípade vševediaceho Lucifera iba bezvýznamnou dilemou. Aj keď treba priznať, že to vyzeralo pôsobivo. A keďže pýcha je jedným zo siedmich smrteľných hriechov, bolo zjavné, že Ariel je tam, kde naozaj patrí.
„Čo také, zlatko?" spýtal sa Lucifer, hoci dobre vedel, čo nastane - okrem prečítania textu z facebooku Jana Baránka aj nevraživosť v radoch ostatných archanjelov, ktorá však viedla k zvýšeným výkonom (trhový mechanizmus funguje aj v pekle, tam dokonca so závideniahodnými výsledkami).
"Toto som našiel na stole," povedal Ariel a začal čítať: "Toto je iba nepresná skrátená úvaha. Gašparovič poverí zostavením vlády Dzurindu. Ten to neprijme. Gašparovič Radičovú nebude akceptovať (nie je predsedníčka strany) - ústava tu totiž absolútne nič nehovorí. Takže by to išlo na ústavný súd (kde majú mimochodom svojich ľudí). No a medzitým by oznámil, že pravica nie je schopná sa dohodnúť a vymenuje menšinovú Ficovu vládu. Tej neprejde parlamentom (tuším trikrát) programové vyhlásenie vlády a Gašparovič vyhlási nové voľby. Nie som právnik, možno sa mýlim. Navyše, na ich mieste by som to nerobil, lebo sú tu iné, nevyčísliteľné riziká," končil s Baránkovou politologickou úvahou Ariel a spýtavo sa pozrel na Lucifera.
„Takže takto je to pripravené?" spýtal sa podráždene archanjel Michael, ktorému sa to celkom nevidelo, lebo na rozkladanie povolebného zlepenca štyroch strán spolu s Gabrielom vynaložili veľa úsilia a zdalo sa, že onedlho bude bohatá úroda. Vytrvalé kvapkanie na márnomyseľnosť štyroch predsedov, na kľúčovú rolu každého z nich pri nečakanom zvrate preferencií a oslovení neľavicových voličov, na podporovanie nadmernej hrdosti na vlastné riešenia problémov slovenskej spoločnosti, trpezlivé cizelovanie a vybrusovanie rozporov medzi tzv. liberálmi a tzv. konzervatívcami v otázkach výhrad vo svedomí, fajčenia trávy a manželstiev homosexuálov, preceňovanie roly tzv. odvodového bonusu a akútnosti riešenia financovania menšín, ktoré sa stali precíznym programom bratskej archanjelskej dvojice, získavali vďaka ich vytrvalému našepkávaniu čoraz silnejšie pozície na úkor boja s dôsledkami krízy a nezodpovednej politiky bývalej vlády, na úkor riešenia korupcie a klientelizmu či obnovenia dôvery v súdnictvo... Jedným slovom povedané, krajina pokračovala na nastúpenej ceste do pekla a mohla sa stať v 21. storočí tesným prenasledovateľom gréckeho pioniera.
„Nie celkom," poznamenal Lucifer, ktorý videl oveľa ďalej ako ostatní. „Pri tomto tzv. baránkovom variante totiž nie je vylúčené, že v nových voľbách sa ešte väčšia časť voličov naštve na Gašparoviča a Fica, že nerešpektujú výsledky volieb a zvrátia našu jemnú diplomaciu a tichú politiku úplne inam. To množstvo pozitívne orientovanej energie sa nám bude veľmi ťažko transformovať na nechuť, závisť, sklamanie, rezignáciu, aká sa nám v bohatej miere ukazuje, ak budeme pokračovať v tom vytrvalom a dôslednom podrývaní zlepenca."
„Čiže?" spýtal sa Gabriel.
"Pokračujte," povedal Lucifer a vyťukal číslo na mobile. "Ivo? Chcem ti povedať..."