Choď na obsah Choď na menu
 


Akobyčlen Smeru

 Ten, koho prekvapilo, že Ivan Gašparovič nevymenuje Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, nech sa postaví vľavo. Ostatní... no dobre, ostatní ste vlastne všetci.

Akobyčlen Smeru nesklamal a - keďže po zmene senátu Ústavného súdu sa už nedalo spoľahnúť, že rozhodnutie týchto ústavných sudcov v Čentéšovom podaní bude v duchu očakávania vedenia strany Smer-SD – musel konať rýchlo. A my už vieme, že ak na tom členom Smeru záleží, vie byť náš pán prezident jeden z najrýchlejších (Štefan H. by mohol hovoriť).
Toto sú však jasné reči takmer pivné – ani pri žánri persifláže, lebo pri hodnotení súčasnej vrcholovej politickej scény, pripomínajúcej oveľa častejšie morálny suterén,  nám iný žáner ani nenapadá – by sme nemuseli zabudnúť, že súčasný kandidát na post generálneho prokurátora len žne to, čo akožesystémová pravica zasiala.
Lebo to, že pohodlná koaličná neľavicová väčšina nebola schopná „s prstom v nose“ zvoliť v NR SR kompetentného a dostatočne schopného kandidáta na post generálneho prokurátora, nie je maslo na hlave Ivana Gašparoviča a Roberta Fica. A cirkus okolo fotografovania hlasovania aj posedenie u Mariána Kočnera sú biľagom, aký sa nezmazáva ľahko.
To, že dzurindovské krídlo v SDKÚ kalkulovalo s menom Dobroslava Trnku, lebo práve on bol zárukou, že nepísaná dohoda o nestíhaní politických elít bude pokračovať, nemá na triku Smer-SD, hoci aj hlasu podobnému hlasu premiéra by takýto alebo podobný generálny prokurátor vyhovoval. Ako uvidíme už na jednej z najbližších schôdzí NR SR.
To, že Mazákov ústavný súd nebol vyše dvoch rokov v plnom stave, lebo koaličná väčšina za druhej Dzurindovej vlády nebola schopná v NR SR odhlasovať mená slušných ústavných právnikov, aby si Ivan Gašparovič MUSEL VYBRAŤ slušných ústavných sudcov, nie je vina Roberta Fica a Smeru-SD. Aj keď im súčasné personálne obsadenie Ústavného súdu vyhovuje takmer dokonale.
A na tom, že do druhého kola prezidentských volieb v roku 2004 sa dostali Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič, má leví diel práve SDKÚ, ktorá bez dohody s ostatnými neľavicovými partnermi presadzovala ako kandidáta Eduarda Kukana – a neľavicoví voliči si dovolili v prvom kole luxus voliť niekoho iného, netušiac, pred akou Sophiinou voľbou budú stáť v kole druhom.
Dnes je jednoduché si usierať z hlavy štátu – a je to aj do veľkej miery opodstatnené, lebo Ivan Gašparovič perfídne využíva možnosti, aké mu poskytuje zákon a cynické kroky neľavicových politikov v minulých rokoch. Netreba však zabúdať, kto mu cestu k týmto gaunerstvám svojimi gaunerstvami vydláždil.
Za to, ako dnes vyzerá hlava štátu a Ústavný súd a generálna prokuratúra, nemôže iba Robert Fico a Ivan Gašparovič a Dobroslav Trnka a Ivetta Macejková.